BATERIE

WIEDZA OGÓLNA

Litowo- jonowe… Litowo-żelazowo-fosforanowe… żelowe… dla wielu osób różnice są ciągle niejasne. Zapraszamy do lektury.

Baterie litowo-jonowe.

Zdecydowanie najpopularniejsze w wszelkiego typu współcześnie produkowanych urządzeniach wymagających zasilania o sensownej pojemności. 

Nazwa wywodzi się od użytych „substancji” odpowiedzialnych za gromadzenie energii ( w procesach fizyki-chemicznych).   Elektrolitem jest roztwór soli litu.

Cechy charakterystyczne to: duża gęstość energii, czyli zdolność do zgromadzenia energii w przeliczeniu na wagę ogniwa. Parametr ten ciągle ulega poprawie. Np ogniwa produkowane kilka lat temu miały gęstość energii na poziomie 100-150 Wh/kg, a najnowsze ogniwa już uzyskują około 250-270 Wh, dzięki takiemu postępowi macie możliwość korzystania z baterii bidonowych o pojemności całkowitej rzędu 1200 Wh

 

Baterie litowo-polimerowe.

W rowerach praktycznie nie znajdują zastosowania. W praktyce są wykorzystywane do zasilania urządzeń wymagających bardzo cienkich baterii, np w telefonach.  Ze względu na swoją konstrukcję są dużo bardziej wrażliwe na skutki ewentualnego przeładowania czy przegrzania.

W wielu dziedzinach przemysły akumulatory litowo-polimerowe zyskują większą popularność niż litowo-jonowe, jednak ma to miejsce tylko w zastosowaniach, gdzie elastyczność ogniw jest cechą kluczową – np w telefonach, tabletach itd.  

Wszędzie tam, gdzie sztywna konstrukcja ogniw litowo-jonowych nie jest barierą, zdecydowanie zwyciężają właśnie li-ion`y.

Teraz będzie ciekawie..