WIRTUALNY SPRZEDAWCA
Odpowiedzi na najczęstsze pytania.

JAKI ROWER BAZOWY POD KONWERSJĘ WYBRAĆ.

Krok pierwszy:

  Gdy już zdecydowaliście się na wykonanie konwersji, nadszedł czas na wybór „bazy”, czyli roweru który wykorzystamy.
  
 Pamiętajcie że  większość typów napędów można przenieść z roweru na rower.  Ma to znaczenie w sytuacji gdyby się okazało że finalny produkt, czyli rower przebudowany na elektryczny,  kiepsko sobie radzi np w trudnym terenie.  Z elektrykami już tak jest, że w z dnia na dzień rośnie apetyt na więcej kilometrów i ciekawsze trasy.
 
  Jeśli więc po jakimś czasie dojdziecie do wniosku, że jednak wolelibyście mieć rower o innym, np.  bardziej uniwersalnym przeznaczeniu, cały zestaw napędu można przenieść na inny rower bazowy,
  
  Pociąga to jednak za sobą pewne dodatkowe wydatki, lepiej więc zapoznać się z zaletami i ewentualnymi wadami różnych typów rowerów „analogowych”, pod kątem wymogów konwersji i użytkowania już z napędem.
BARDZO WAŻNE: 
Przeczytajcie cały artykuł, a nie tylko część pasującą do roweru o przeznaczeniu, który Was interesuje – zawarte w poszczególnych opisach informacje wzajemnie się uzupełniają. 

Dla kogo....

 Zamieszczone poniżej wskazówki są dedykowane tym z Was, którzy nie posiadają roweru analogowego z przeznaczeniem pod konwersję, ale liczymy na to, że po zapoznaniu się z informacjami, rozważycie zmianę konceptu na optymalny, nawet jeśli rower bazowy posiadacie, ale jego typ/ konstrukcja nie do końca są optymalne pod kątem „elektryfikacji”.
 
   Jednak wielu z Was, sięga po konwersję, jako rozwiązanie na drodze do posiadania wymarzonego roweru elektrycznego z względów czysto finansowych.  Po prostu budżet pozwala tylko na takie rozwiązanie – w takiej sytuacji nie polemizujemy. Możemy co najwyżej zaoferować częściową przebudowę Waszego roweru bazowego tak, by finalnie, zbudowany przez nas „elektryk”, posiadał cechy użytkowe gwarantujące maksimum bezpieczeństwa i komfortu.
 
  Od wielu z Was słyszymy, że „mam stary rower, i mimo ze ma już ponad …..lat, jeździ mi się na nim świetnie, po co więc zmieniać…”
OK.
 
Też cenimy stare dobre rowery, zwłaszcza te,  produkowane jeszcze w czasach gdy liczyła się solidność wykonania i długowieczność każdego produktu.
 
  Jednak w wielu przypadkach okazuje się, że przekonania iż ” to mój rower jest najwygodniejszy i najlepszy na świecie”, bierze się po prostu z tego, że nie macie porównania z dobrymi, współcześnie budowanymi rowerami, a postęp w dziedzinie choćby geometrii rowerów jest OGROMNY.
 
  Z tego powodu zawsze, podczas wizyt u nas, zachęcamy do wykonania jazdy próbnej na zbudowanych przez nas od podstaw rowerach, jak nasza flagowa Carpatia.
 
   Najczęściej po przejechaniu już kilkuset metrów, okazuje się że jednak Wasz rower nie jest IDEALNY… a wręcz jazda na nim przypomina bardziej siedzenie na betonowym parapecie ciągniętym po wertepach…

1. Typowe rowery dla seniorów oraz osób z ograniczeniami ruchowymi.

   Istnieją dziedziny zastosowań, w których wybór jest bardzo zawężony:

 •  typowe rowery  dla osób w podeszłym wieku.
 • dla osób,  którym dają się we znaki znaczące ograniczenia ruchowe.
 • dla rowerzystów, którym  po prostu wsiadanie na rower z wysoką ramą sprawia już duży problem. 

 

   W takim  przypadku wybór jest praktycznie jeden:

 Typowo miejski rower z bardzo niską ramą ( niskim przekrokiem ).

rowery te można nabyć w cenach od około 1300 zł do 2000 zł.

   I nie ma tutaj co filozofować.

    Osoba która ma trudności z wsiadaniem na rower, z pewnością nie będzie go wykorzystywać do driftu w głębokim błocie

 Więc nawet tak prosty rower w zupełności spełni stawiane przed nim zadania.

 Jego prostota jest nawet zaletą.

  Najczęściej rowery te są wyposażone przerzutkę w piaście tylnego koła ( 3 lub 7 przełożeń), a te nie wymagają praktycznie żadnego serwisu. Raz prawidłowo wyregulowany rower będzie służył przez wiele lat.

  W doskonałej większości przypadków, rowery takie budujemy z napędem przednim kole. Pozwala to wyeliminować konieczność przeróbki tylnego koła, która zawsze generuje jakieś dodatkowe koszty.

   Z drugiej strony , stosuje się w nich  napędy o mocach od 350 do 700 watt, więc  przedni widelec nie jest nadmiernie obciążone siłami od napędu.

Przy napędach i tak ograniczonej mocy, nie  ma też ryzyka niekontrolowanego „rolowania” koła na dobre i nawierzchni.

rower dla seniorów

Rower miejski z najniższą ramą.

   Baterie w takim rowerach możemy zamontować w dwóch miejscach.

 • Na rurze głównej, najbliżej główki ramy, przy kierownicy
 • W formie baterii bagażnikowej.

   Oba warianty baterii mogą mieć pojemność 900 lub 1200 Wh ( 17.5 lub 21.5 Ah).

   Zaletą pierwszego rozwiązania , jest dodatkowe dociążenie koła przedniego, wadą – częściowe ograniczenie przekroku.

  Dla osób mających poważniejsze trudności z wsiadaniem i i zsiadaniem z roweru, Polecamy rozwiązanie z baterią bagażnikową.

Finalna cena takiego roweru z napędem 700w to 5500 zł, do 6.500 zł , zależnie od wybranego modelu roweru bazowego, i wariantu baterii.

Szczegóły na:

Konwersje rowerów miejskich.

2. Rowery typowo miejskie.

rower do konwersji, stylowy holenderski

  Mieszkacie w dużym mieście, macie ochotę na rekreacyjne przejażdżki starówką pięknym stylowym rowerem typowo miejskim – jesteście w stosunkowo komfortowej sytuacji.

 W odróżnieniu od rowerów o innym przeznaczeniu ( terenowym itp), co do rowerów typowo miejskich, nie ma większych ograniczeń co do konstrukcji, marki i modelu, jaki wybierzecie jako baza pod konwersję.

  Najczęściej nawet kilku/ kilkunasto letnie egzemplarze są w dobrej kondycji, w końcu nie są to roweru do orania w polu.

 

  Nawet jeśli posiadany przez Was rower wymaga poprawek technicznych, naprawy czy serwis rowerów miejskich rzadko bywają kosztowne ( może poza koniecznością np wymiany koła z piastą typu Nexun).

 Nie ma też większego znaczenia jaka jest konstrukcja napędu, ile przełożeń ma rower, czy są to klasyczne przerzutki z kasetą czy w formie zintegrowanej piasty.

  Praktycznie każdy rower miejski da się skutecznie przebudować na elektryczny, co najwyżej zamiast napędu w tylnym kole zastosujemy napęd przedni.

 Wybierając rower miejski pod konwersję, kierujcie się więc względami głównie estetycznymi, oczywiście zachowując dbałość o dobór właściwego rozmiaru.

 Pamiętajcie jednak, że rower typowo miejski ZDECYDOWANIE NIE JEST ROWEREM UNIWERSALNYM!

 Jeśli więc liczysz że po elektryfikacji rower miejski będzie się bardziej nadawał do dłuższych wycieczek poza miasto, szutrowymi czy leśnymi ścieżkami, zawiedziesz się. 

  W każdym innym przypadku, niż spacerowa jazda po mieście, typy rowerów przedstawione w kolejnych opisach, sprawdzą się lepiej.

3. Rower UNIWERSALNY.

  W przypadku rowerów o przeznaczeniu, jak to często nazywacie – uniwersalnym, kwestia doboru roweru bazowego jest bardziej złożona.   

  Rower ma służyć do WSZYSTKIEGO ?  

 Przejażdżki po mieście, dojazdy do pracy, mniej lub bardziej okazjonalne wycieczki za miasto?  Czasami ulicami, może czasem ścieżką przez las?

    W tym miejscu pierwsza nasza wskazówka, którą będziemy się konsekwentnie posługiwać w dalszej części tego artykułu:

  Nie cudujcie ! Wybierzcie jako bazę rower MTB.

  Nie traćcie czasu na analizowanie: „może trekkingowy, bo i do miasta i jakoś chyba da sobie radę w lesie…”.  

  I tu krótkie wyjaśnienie skąd tak skrajne podejście do wyboru optymalnej bazy ( MTB).

  Rowery trekkingowe i crossowe oczywiście mają swoje zalety, ale mają one głównie znaczenie przy wykorzystywaniu jako rowery analogowe ( czyli bez napędu elektrycznego):

 •  węższe opony niż w MTB generują mniejszy opór toczenia.
 • inna, wygodniejsza ( w domyśle: bardziej wyprostowana) pozycja na rowerze.
 • rower ( trekking) ma już WSZYSTKO co potrzebne – bagażnik, oświetlenie, stopkę itd.

 

Świetnie ! Tyle że te wszystkie zalety nie mają większego znaczenia przy użytkowaniu roweru już po przeróbce na elektryczny !

baza pod konwersje - Trekkingowy Kross Trans 5.0

Przykład bazy – Trekkingowy Kross Trans, w którym udało się oryginalne opony zastąpić  dużo szerszymi – 2 cale. Znacząco poprawia to komfort i bezpieczeństwo. Jednak w większości rowerów trekkingowych konstrukcja ramy pozwala zamontować opony co najwyżej o szerokości rzędu 1.75 cala.

Co to oznacza w praktyce ?

 • już po pierwszej przejażdżce na mocnym elektryku ( wystarczy nawet 800 Wat), przekonacie się że opór toczenia na szerokich oponach NIE MA ŻADNEGO ZNACZENIA.
 • oświetlenie stanowiące wyposażenie roweru trekkingowego przy większych prędkościach jazdy jest absolutnie niewystarczające.
 • na elektryku jeździ się w innej pozycji, np z niżej zamocowanym siodłem, więc każdy rower staje się wygodniejszy w użytkowaniu.
 • fabrycznie zamontowana stopka nie radzi sobie z większą wagą roweru.

 

Ale nie to jest najistotniejsze.

Kluczowa jest geometria rowerów trekkingowych ( w mniejszym stopniu dotyczy to rowerów crossowych). 

 

Rower bazowy do konwersji, przeznaczenie uniwersalne, podsumowanie:

Jeśli posiadasz rower trekkingowy czy crossowy, z przyjemnością go dla Ciebie przerobimy na elektryczny, jednak licz się z pewnymi ograniczeniami.

 • mniejsza sztywność ramy niż w przypadku rowerów MTB
 • brak możliwości zamontowania szerszego ogumienia, niż 1.75 – 1.9 cala.
 • w przypadku wymiany opon na 1.9 bezwzględnie będziemy musieli wymienić błotniki na szersze.
 • gorsza trakcja przy dużych prędkościach ( geometria ramy /gięta, krótka kierownica)
 • słabe tłumienie nierówności – amortyzator przedni o małym skoku.
 • przeważnie niezbyt skuteczne hamulce.

Jeśli roweru pod konwersję jeszcze nie posiadasz, i liczysz się zakupem nowego lub używanego, wybierz rower typu MTB/

 

Oczywiście w przypadku wykorzystania jaki bazy roweru typowo trekkingowego czy krossowego, możemy zwiększyć jego walory użytkowe poprzez:

 • wymianę przedniego widelca na lepszy, o większym skoku ( typowy MTB), i lepszej mechanice tłumienia, np. olejowo-powietrzny/
 • wymianę hamulców szczękowych na tarczowe hydrauliczne, lub tarczowym mechanicznych na hydrauliczne.
 • zastosowanie sztycy amortyzowanej ( teleskopowej lub pantografowej.
 • przeróbce kierownicy wraz z wspornikiem na typowy MTB, ale z wysokim mocowaniem kierownicy.

4. Rower w trudny teren - MTB

Ghost Kato Universal 29

W tym przypadku wybór jest prosty, po prostu wybierz rower MTB 🙂

 Pozostaje oczywiście kwestia, jaki model/marka.

 I tutaj mam dobre wieści – wcale nie trzeba sięgać po rower z  bardzo wysokiej półki cenowej, czy światowej marki,  by rower po konwersji  miał dobre cechy użytkowe, był bardzo wytrzymały i trwały.

 Naszym zdaniem królem wśród rowerów pod konwersję z przeznaczeniem – do użytkowania w trudnych warunkach, jest Kross Hexagon 6.0.  

  Przebudowaliśmy w sumie kilkadziesiąt Hexagonów, i w ani jednym przypadku klient nie zgłosił nam, że rowerowi po przeróbcne czegokolwiek brakuje, że są odczuwalne jakieś mankamenty itd.

Dlaczego model 6.0 ?

Ponieważ ma idealny osprzęt pod kątem użytkowania już po przeróbce na elektryka.

 W niższych modelach np. przedni amortyzator ma delikatniejszą konstrukcję, co objawia się mniejszą sztywnością.

 W modelach wyższych, z kolei grupa napędowa jest wyższego rzędu, co niepotrzebnie zawyża cenę zakupu,  nie dając nic z zamian.

  Obecnie Kross Hexagon 6.0 kosztuje około 2.800 zł. Posiadamy na miejscu hexagony w wszystkich rozmiarach.

Drugim typem który z czystym sumieniem możemy polecić, jest typowy Ghost MTB, Kato Universal itp.

 Również te rowery cechują się bardzo wytrzymałą i sztywną ramą, dobrym osprzętem itd.

 W odróżnieniu od Hexagonów 6.0, są niestety konieczne pewne zmiany typowo konstrukcyjne, jak np wymiana tarczy hamulcowej z systemu centerlock na klasyczne. Jest to jeden z powodów, dla których Ghosty pozycjonujemy na drugim miejscu pod względem spełniania wymogów konwersji na rowery elektryczne.  Drugim powodem jest zastąpnie od początku 2022 roku osprzętu Shimano innymi, tzw „no-names”, co trochę zaskakuje w przypadku firmy o tak dobrej renomie, jak Ghost.

 Również Ghosty posiadamy w wszystkich rozmiarach i często w różnych wesjach kolorystycznych.

Podsumowanie...

Rower bazowy do konwersji, przeznaczenie – trudny teren / MTB, podsumowanie:

Wybierając rower bazowy typu MTB, zwróć uwagę na:

 • skuteczne hamulce, optymalnie – hydrauliczne tarczowe.
 • idealna grupa napędowa to 3*8.
 • jeśli zależy Ci na grupie napędowej wyższego rzędu, niech to jest maksymalnie 1*10
 • wybierając rower w wysoką grupą, niech Cię nie skusi cena zakupu ” tylko trochę wyższa od ceny roweru z grupą 3*8″. To najgorsze możliwe rozwiązanie!  Jeśli już w rowerze jest zamontowana wysoka grupa napędowa, muszą to być komponenty najwyższej klasy. Te z średniej półki cenowej po prostu nie będą działać precyzyjnie, zapłacisz więc tylko za coś, co zamiast procentować wyższymi walorami użytkowymi roweru, będzie Cię ciągłe irytować. Więc jeśli już zamierzasz zainwestować w rower bazowy z grupą np 1*10, jego cena nie powinna być niższa niż np 4000 zł.
 • amortyzator przedni z możliwie największym skokiem i tłumieniem olejowym ( optymalnie – olejowo powietrznym). Jak najgrubsze rury amortyzatora.
 • optymalny system mocowania tarcz hamulcowych – to klasyczny, na śruby ( nie centerlock).
 • osobne manetki hamulców i sterowania przerzutkami są lepsze niż zintegrowane klamkomanetki.
 • solidne punkty mocowania stopki, centralny lub gwinty w profilu trójkąta tylnego.
 • konstrukcja ramy umożliwiająca zamontowanie ogumienia powyżej 2.1 ( optymalnie 2.35 – 2.5 cala).
 • solidna konstrukcja ramy – bez przesadnych „wyszczupleń”. To że rama waży o 100 czy nawet 300 gram więcej, nie ma absolutnie żadnego znaczenia! 
 • najprostrze pod względem montażu komponetów napędu ( bateria + sterownik), są duże ramy o prostych kształtach, jednak jeśli wolisz ramę z mocno pochyloną rurą górną, też sobie z tym poradzimy ( sterownik można zamocować na rurze górnej przy kierownicy, lub pod bagażnikiem.

Rower bazowy własny.

  Powyższe wskazówki dotyczą oczywiście sytuacji, gdy nie posiadacie własnego roweru przeznaczonego pod konwersję.

 Oczywiście nie ma żadnych przeszkód, by przebudować na elektryczny praktycznie każdy rower typu MTB, czy to z dodatkowymi przeróbkami samego roweru ( hamulce, amortyzator itd), czy też bez.

 W przypadku MTB, praktycznie nie ma modelu roweru, który nie mógłby zostać poddany konwersji.

  Bez względu czy grupa napędowa jest typu 3*8, czy 1*10, poradzimy sobie z montażem silnika i właściwym ustawieniem przerzutem po przebudowie.

 Zaproponujemy również możliwe zmiany w konfiguracji roweru, mające na celu podniesienie bezpieczeństwa i wygody użytkowania.

  Trafiają do nas rowery producentów z całego świata, nie jednokrotnie modele bardzo „egzotyczne”.  Poddajemy konwersji rowery od prawie nowych, po ponad 30 letnie.

    Zdecydowanie największy procent z wszystkich konwertowanych rowerów, to właśnie MTB  ( 8 na 10). 

  Doświadczenia nasze własne, i opinie klientów użytkujących rowery MTB po przeróbce na elektryczne potwierdzają to do czego Was przekonujemy  – MTB jest najlepszą bazą pod zbudowanie rowerów elektrycznych, od uniwersalnych, poprzez turystyczne, po specjalistyczne wyprawowe.

 Jeśli Wasze doświadczenia z użytkowania roweru MTB nie są pozytywne, np. odczuwaliście niewygody związane z mocno pochyloną pozycją, twardym jak granit wąskim siodełkiem, bóle nadgarstków itd, koniecznie przeczytajcie opis zmian, jakie wykonujemy w rowerach MTB, by podkreślić ich zalety, całkowicie eliminując wady.

Rekonfiguracje rowerów MTB.

Celami rekonfiguracji rowerów MTB są:

 • znaczące podniesienie wygody rowerzysty – PAKIET COMFORT
 • podniesienie walorów użytkowych – PAKIET UŻYTKOWY
 • poprawa bezpieczeństwa – PAKIET BEZPIECZEŃSTWO.

PAKIET COMFORT

 • regulowany, przedłużany mostek – pozwala wyregulować pozycję rowerzysty do prawie wyprostowanej. Pozwala też na modyfikację pozycji – dostosowanie do warunków konkretnych tras.
 • dodatkowa przedłużka pod mostek kierownicy – stosowana w przypadku gdy zakres regulacji mostka okaże się niewystarczający, oraz praktycznie w każdym rowerze typowo wyprawowym.
 • szerokie, bardzo wygodne siodło żelowe, typowe do e-bike ( z uchwytem do przenoszenia roweru)
 • sztyce amortyzowane, teleskopowe, lub optymalnie – pantografowe.
 • miękkie, piankowe grippy, skutecznie tłumiące wstrząsy przenoszone przez kierownicę.

PAKIET UŻYTKOWY

 • szerokie, skuteczne błotniki. Przy większych prędkościach jazdy jakim cechują się rowery elektryczne, podnoszenie wody i błota  z kałuż jest dużo większe niż przy jeździe na rowerach analogowych.
 • dodatkowa belka nośna na kierownicę, pozwala zamontować dodatkowe urządzenia, na które zabraknie miejsca na kierownicy – oświetlenie, uchwyty telefonów/nawigacji/ kamery.
 • mocna, solidna stopka, dedykowana do e-bike ( nośność powyżej 30kg wagi całkowitej roweru).
 • bagażnik pod sakwy.
 • mini torba na rurę górną ( przy kierownicy), na rzeczy podręczne i telefon.
 • dodatkowe gniazda ładowania/zasilania urządzeń (USB).

PAKIET BEZPIECZEŃSTWO

 • lusterko, z lewej strony lub z obu. Pozwala bezpiecznie wyprzedać innych rowerzystów na drogach publicznych.
 • dzwonek elektroniczny/syrena ostrzegawcza. Przy większych prędkościach zwykły dzwonek zupełnie się nie sprawdza.
 • skuteczne oświetlenie, z zasilaniem własnym lub centralnym ( z głównej baterii).
 • wymiana opon na szersze – podniesienie odporności na przebicia, poprawa przyczepności, skuteczności hamowania oraz oczywiście przyczepności na trasach o trudnych warunkach terenowych.

5. Rower do turystyki okazjonalnej.

….

Lakierowanie całego roweru wraz z skrzynką.

Rower bazowy pod konwersję z przeznaczeniem do turystyki

6. Rower do turystyki wyprawowej / długodystansowej.

7. Rowery dla osób niepełnosprawnych.

….

Trajka - rower bazowy pod konwersję dla osób niepełnosprawnych.

….

8. Turystyka ulra-długodystansowa - rowery typowo wyprawowe.

….