Konwersja roweru TANDEM
Napędy 800 - 3000 Wat
Konwersja roweru TANDEM
Konwersje bidonowe 900 - 1200 Wh
Konwersja roweru TANDEM
Konwersje specjalistyczne CUSTOMOWE dużego zasięgu
Previous
Next

Konwersje rowerów typu tandem.

Konwersja na elektryczny  roweru typu tandem, jest znacznie większym wyzwaniem, niż proste konwersje rowerów trekkingowych, miejskich czy MTB.

  Oczywiście dla nas, jest to tylko kolejne wyzwanie, którego z przyjemnością się podejmujemy.

Warianty napędów:

Tak jak w większości typów realizowanych przez nas konwersji, tak w konwersjach tandemów, opracowaliśmy kilka typów napędów.

Konwersja na elektryczny roweru typu tandem

Typy napędów:

 1. Napęd przekładniowy 800 Wat z baterią 1200 Wh. Dedykowany dla osób /par, o silnym zacięciu rowerowym. W praktyce „zacięcie” oznacza chęć aktywnego pedałowania 🙂
 2. Napęd  przekładniowy 1350 Wat. Naszym zdaniem optymalny dla osób które bardziej liczą na napęd elektryczny, niż siłę własnych nóg.  Przekładniówka tej mocy zapewnia wspomaganie skutecznie napędzające tandem nawet o wadze, wraz z rowerzystami, rzędu 200kg. 
  Zaletą tej wersji napędu jest też znaczna  prędkość maksymalna. Np tandem z kołami 26 cali, bez problemu osiąga prędkości użytkowe na poziomie 45km/h.
 3. Napęd stały 1500 Wat wolnoobrotowy. Dedykowany do uprawiania turystyki ( nieskończona trwałość napędu)
 4. Napęd 2250 wat na bazie kultowego silnika Mxus 3kTurbo. Dedykowany dla par zamierzających użytkować tandem w trudnym terenie, np górskim. Jednak skuteczne zasilanie tego napędu wymaga zastosowanie baterii o znacznie większej pojemności, niż oferują baterie bidobowe.
Konwersja na elektryczny roweru typu tandem

Napęd przekładniowy 1350 Wat 

Specyfikacje i opis.

Zacznijmy od BATERII:

Ze względów na większą masę całkowitą – rower + rowerzyści, z konfiguracji napedów w konwersjach tandemów, wykluczyliśmy mniejsze baterie, niż Polly DP-9, które mają pojemność 1100 – 1200 Wh ( zależnie od typu zastosowanych ogniw.

Zabudowa baterii w tandemach:

  Ramy w rowerach tandemowych praktycznie w 100% przypadków wymagają zastosowania specjalnie projektowanych podstaw mocująco-stabilizujących. Są one indywidualnie opracowywane  do każdego egzemplarza rower.

Konwersja na elektryczny roweru typu tandem

Zasięgi.

Zasięgi rowerów tandem po konwersjach:

 Bardzo trudne do oszacowania / przewidzenia, z oczywistych powodów:

 • zakres sumarycznej wagi dwóch rowerzystów może być bardzo duży, od 100kg do mocno powyżej 200kg.
 • energia własna rowerzystów, wkładana w napędzanie tandemu, może być bardzo zróżnicowana, od zbliżonej do energii jednego rowerzysty o słabej kondycji ( 80-150 Wat), po sumę siły dwóch rowerzystów o silnym zacięciu rowerowym ( 300-500 Wat).
 • sposób wykorzystywania tandemu. Na jednym końcu skali mamy szybkie przejazdy trasami asfaltowymi, a na drugim mozolne przedzieranie się piaszczystymi trasami leśnymi, gdzie chwilowe pobory energii mogą sięgać maksymalnym, jakim jest w stanie podołać napęd.
Konwersja na elektryczny roweru typu tandem

Symulacje.

Skusimy się jednak podać szacunkowe symulacje.

Jazda z minimalnymi poborami energii.

Załóżmy że rowerzyści są nastawieni na znaczny wkład energii własnej, na dodatek oboje są w dobrej kondycji.

Trasa lekka, asfaltowa, jazda na najmniejszym trybie wspomagania, czyli „1”.

W takiej konfiguracji mimo znacznej wagi całego zestawy, na napędach 800 i 1350 Wat, rowerzystom powinno się udać utrzymać pobór mocy poniżej 100 Wat. Przyjmijmy jednak wartość 100 Wat.

Bateria 1200 Wat – to w skrajnym przypadku nawet 12 godzin wspomagania z mocą średnią 100 Wat, co przy prędkości około 18kmh/h dało by zasięg około 216 km. Przy takich obliczeniach przyjmujemy zawsze współczynnik korekcji zasięgu, co ma skompensować większy pobór energii przy starcie i przy rozpędzaniu się. W tym przypadku przyjmujemy współczynnik 0.75.  

Obliczenia: 1200 Wh / 100 Wat = 12 * 18km/h = 216 km * 0,75 =  162km

Konwersja na elektryczny roweru typu tandem

Podczas testów napędu 1350 Wat, udawało nam się osiągać moc nawet poniżej 80 Wat, więc zakładamy że powyższe obliczenia są w miarę realne.

 Jednak z własnego doświadczenia ( i opinii naszych klientów), doskonale wiemy, że nie po to się inwestuje w mocny napęd, by z niego korzystać tylko w najniższym zakresie jego możliwości.

Zresztą.. w praktyce, po prostu trudno się powstrzymać, by ” od czasu do czasu, nie przełączyć na tryb 2..3…5…” . A to znacząco wpływa na średni, rzeczywisty pobór energii ,a tym samym na realny zasięg.

Rzeczywistość.

Jak zasięgi będą się kształtować w rzeczywistości ?

Dwoje mocnych rowerzystów, bez problemu napędzi rower tandemowy siłą własną do prędkości większej, niż wynosi prędkość graniczna wspomagania na danym trybie.

Przy takim sposobie użytkowania tandemu ( napęd pomaga tylko przy podjazdach i przy starcie z miejsca), zasięg użytkowy może znacznie przekroczyć nawet 200km.

Jednak powyższy przykład jest raczej skrajnym.

Nastawcie się raczej na to, że rzeczywisty, przeciętny zakres zasięgu roweru tandemowego może wynieść 80-100 km.

Przypadek skrajny, w drugą stronę:

Przyjmijmy, że dwoje rowerzystów, oboje o znacznej wadze, wybiorą się w trudną, terenową trasę, z nastawieniem że ” pedałowanie nie jest dla nas..”

Konwersja na elektryczny roweru typu tandem

Jakiego zasięgu mogą się spodziewać:

Nawet w stosunkowo trudnym terenie, średnia pobierana moc przez napęd, powiedzmy 1350 Wat, nigdy nie  przekracza połowy mocy maksymalnej.  

Powiedzmy, że w praktyce jest  to 600 Wat ( wartość  na prawdę z górnego możliwego zakresu). Daje to dwie godziny korzystania z napędu – jazdy z prędkością średnią np. 25km/h. 

Daje to już tylko 50km rzeczywistego zasięgu. ( Jazda na samej manetce, z totalną nonszalnacją w kwestii korzystania z mocy napędu.

Tandem elektryczny konwersyjny, a turystyka rowerowa.

Tak jak przy analizie innych typów rowerów elektrycznych, tak w przypadku tandemów, zadajemy sobie oczywiste dla nas pytanie: 

W jakim stopniu, tandem przebudowany na rower elektryczny, będzie użytecznym narzędziem do uprawiania turystyki długodystansowej…

W wariancie bidonowym, szału w dziedzinie turystyki długodystansowej się nie spodziewajcie.  Jakkolwiek byście nie zaklinali rzeczywistości, to dwóch rowerzystów na jednej baterii bidonowej, świata z szaloną prędkością nie objedzie.

Jednak jeśli planujecie wykorzystywać zelektryfikowany przez nas tandem do czysto rekreacyjnej jazdy, z pewnością z osiągów napędu będziecie zadowoleni.

 Również w turystyce okazjonalnej,  z niewielkim  obciążeniem ( sakwy), i na rozsądnych dystansach, powiedzmy do 100km w łatwym terenie, i do 70 km w terenie trudnym przerobiony przez nas tandem na elektryczny, zapewni Wam dużo frajdy.

Na grafice – krzywa prędkości.  Test napędu 1350 Wat, zasilanego z baterii bardzo mocno rozładowanej ( napięcie bez obciążenia około 45 volt, pod obciążeniem napięcie spadało do 42 volt).  Uzyskana prędkość maksymalna – około 38km/h. 

Dla porównania: prędkość z wolnym kołem ( czyli kołem „w powietrzu”), przy baterii naładowanej do pełna, to 50km/h. Taką prędkość można przyjąć za graniczną wspomagania elektrycznego.

Na drugiej grafice – krzywa rozpędzania się od prędkości zerowej, do użytkowej, czyli około 30km/h. Czas rozpędzania się na samej manetce – około  11 sekund, co jest zupełnie przyzwoitym wynikiem.

Turystyka w prawdziwym wydaniu, czyli ELEKTRYCZNY TANDEM WYPRAWOWY.

Pomarudziliśmy na konfigurację napędu w konwersjach tandemu z wykorzystaniem baterii bidonowej.

Przechodzimy więc płynnie do wariantu, w którym ktoś jednak się będzie upierał, by zabrać swoją drugą, zdecydowanie lepszą połowę, wraz z połową życiowego dobytku zapakowanego na przyczepę dopiętą do tandemu i wyruszyć w trasy liczone w tysiącach kilometrów.

Kluczowe pytanie:

Da się ?

Odpowiedź:

A owszem, dlaczego nie… w końcu specjalizujemy się w budowie rasowych rowerów wyprawowych.

Jednak, by było to możliwe, tandem wyprawowy musimy zbudować od podstaw….ale o tym wkrótce…

KONWERSJE TANDEMÓW.

Warianty z bateriami na bazie ogniw depakietowanych 2900 - 3200 mAh

NEW

Konwersja 800 Wat

PLN 5173,00
 • PODSTAWA BATERII - mocowanie i stabilizacja
 • Stacyjka w specjalnej obudowie pod wyświetlaczem
 • Bateria około 1200 Wh
NEW

Konwersja 1350 Wat

PLN 5373,00
 • PODSTAWA BATERII - mocowanie i stabilizacja
 • Stacyjka w specjalnej obudowie pod wyświetlaczem
 • Bateria około 1200 Wh

KONWERSJE TANDEMÓW.

Warianty z bateriami na bazie ogniw LG MH-1 3200 mAh.

NEW

Konwersja 800 Wat

PLN 6073,00
 • PODSTAWA BATERII - mocowanie i stabilizacja
 • Stacyjka w specjalnej obudowie pod wyświetlaczem
 • Bateria około 1200 Wh
NEW

Konwersja 1350 Wat

PLN 6273,00
 • PODSTAWA BATERII - mocowanie i stabilizacja
 • Stacyjka w specjalnej obudowie pod wyświetlaczem
 • Bateria około 1200 Wh

 Jeśli interesuje cię  konwersja tandemu z napędem innego typu, np. 1500 – 2250 Wat, poinformuj nas, przygotujemy odpowiednią wersję.