Konwersje rowerów dla kobiet.
Napędy lekkie 800 Wat
Konwersje rowerów dla kobiet.
Napędy 1350 Wat
Konwersje rowerów dla kobiet.
Baterie 900 i 1200 Wh
Previous
Next

Konwersje rowerów dla kobiet.

Wraz z powszechną elektryfikacją świata rowerowego, coraz częściej trafiają do nas rowery do konwersji, z przeznaczeniem dla kobiet.

Zasady doboru rodzaju napędu i roweru bazowego nieco się różnią od standardów budowy typowo męskich rowerów turystycznych.

Mamy nadzieję że nasze porady ułatwią Wam podjęcie decyzji w wszystkich istotnych rowerowo-konwersyjnych kwestiach:

konwersja roweru damskiego 800 Wat

Podstawowe założenia:

  • mniejsza waga całkowita roweru po przebudowie na elektryczny
  • łagodniejsza dynamika – płynne starty, bardziej elastyczne przyśpieszania w całym zakresie prędkości
  • płynny zanik siły wspomagania w górnych granicznych prędkościach dla każdego trybu wspomagania
  • bezoporowa praca silnika przy wyłączonym wspomaganiu ( w przypadku wyczerpania baterii).
  • rower bazowy o charakterystyce ( geometria / typ) zapewniającej poczucie bezpieczeństwa i pewności prowadzenia, zwłaszcza przy dużych prędkościach.
  • dobór wielkości roweu bazowego w dolnym zakresie wielkości ramy.
lekka konwersja roweru dla kobiety

Bateria standardowo wykorzystywana w konwersjach rowerów dla kobiet – Polly DP 6 – 900 Wh.

Typy napędów.

Dwa najpopularniejsze w konwersjach rowerów damskich typy napędów:

  • przekładniowy 800 Wat ( silnik Mxus XF 15).
  • przekładniowy 1350 Wat ( silnik Mxus XP-04).

Silniki przekładniowe montujemy w rowerach nawet typowo wyprawowych, dużego zasięgu. 

W rowerach damskich spełniają one swoją funkcję o wiele lepiej niż ciężkie silniki stałe.

Składają się na to:

  • bardziej równomierne rozłożenia ciężaru komponentów napędu. Waga silnika jest równoważona wagą baterii, dzięki czemu ewentualne przenoszenie roweru przez przeszkody terenowe jest dla kobiet o wiele łatwiejsze, i po prostu intuicyjne. Rower nie „ucieka” do tyłu przy podnoszeniu.
  • ogólna waga roweru jest znacznie mniejsza niż w przypadku konfiguracji rowerów typowo męskich. Dzięki temu kobietom jest o wiele łatwiej nimi manewrować, zarówno w czasie jazdy, jak i przy prowadzeniu.
napęd 800 wat w rowerze damskim

Najpopularniejsza przekładniówka stosowana w rowerach damskich – Mxus XF 15 800 Wat.

Charakterystyka napędu:

Kolejną bardzo korzystną dla kobiet cechą napędów przekładniowych jest bardzie elastyczna praca napędu. 

Co przez to rozumiemy?

Przekładniówki bardziej miękko startują i przyśpieszają.  Nawet w przypadku startu z miejsca na najwyższym trybie wspomagania, rower sprawia wrażenie łatwiejszego w kontrolowaniu prędkości. Każdy, kto użytkował rower z napędem stałym 1500 Wat wie jak bezkompromisowo podawana jest moc od samego startu. Dla mężczyzn lubiących dużą dynamikę jazdy jest to z pewnością zaleta, dla kobiet już niekoniecznie…  Jeszcze przyjemniejsze wrażenie dla kobiet wynika z bardzo płynnego zanikania siły wspomagania przy zbliżaniu się do górnej granicznej prędkości dla każdego z trybów wspomagania. Np w silnikach stałych 1500 wat, graniczna prędkość dla trybu 5 tego wynosi około 45km/h. Siła wspomagania zaczyna spadać przy 42 km/h, a całkowicie zanika przy 45km/h. Analogicznie, silnik przekładniowy zaczyna płynnie redukować siłę już przy 38km/h. 

System KT- pozwala samodzielnie modyfikować osiągi roweru, a tym samym np. synchronizować dwa rowery pod względem prędkości na każdym trybie wspomagania.

Porównanie krzywych przyśpieszenia silników: stałego i przekładniowego

Kolor:

  • niebieski – krzywa prędkości silnika stałego 1500 Wat
  • czerwony – krzywa prędkości silnika przekładniowego 1350 Wat.

Jak widzicie na wykresie, prędkości maksymalne są praktycznie identyczne dla obu typów silników, co oczywiście jest korzystną cechą, jednak silnik przekładniowy zapewnia bardziej płynne podawanie mocy.

Dobór roweru bazowego pod konwersję:

Również w kwestii doboru roweru bazowego warto zwrócić uwagę na pewne różnice: damski vs. męski.

Pomijamy tutaj kwestię kształtu ramy. To czy górna rura ramy jest modelowana z obniżeniem przed siodłem, czy prosta, jest cechą drugoplanową.

Jednak bardzo istotny jest właściwy dobór rozmiaru ramy.

Tutaj, w przypadku rowerów dedykowanych dla kobiet, nie ma mowy o żadnych kompromisach:

Wielkość roweru ramy, ma być dobrana w dolnym zakresie dedykowanym dla danego wzrostu.

Jeśli więc Twój wzrost jest ” na pograniczu” rozmiaru ramy S- M, zdecydowanie wybierz rozmiar S.

Dlaczego:

  • poczucie pewności panowania nad stosunkowo ciężkim rowerem stojącym – czyli możliwość pewnego oparcia stóp na podłożu – oczywiście obustronnie.  Nie dopuszczalny jest taki dobór wielkości ramy, by kobieta ledwie sięgała do ziemi i opierała się na palcach jednej stopy. 
    Wcześniej czy później zaowocuje to wywrotką i kontuzją.
  • jeszcze istotniejsza kwestia: opanowanie roweru w trudnym terenie przy dużej prędkości.
ROWER damski wyprawowy 800 Wat
  • optymalny rozmiar kół w rowerach damskich poddawanych konwersji to 26 cali, dopuszczalny 27.5. Po rowery na kołach 28/29 cali należy sięgać w absolutnej konieczności, np rowerzystka o wzroście bliskim 180cm.  Im mniejsze koło, tym po prostu mniejszy moment żyroskopowy utrudniający skręcanie roweru przy dużych prędkościach. 

Zwłaszcza w początkowym okresie użytkowania szybkich  i mocnych rowerów elektrycznych mogą się przytrafiać „przygody” typu : zagapienie się i wpadnięcie w ciasny zakręt przy zbyt dużej prędkości ( zwłaszcza na ścieżkach typowo leśnych może to być bardzo niebezpieczne).  W takich sytuacjach rower mniejszy o wiele łatwiej jest „zmusić” do ciasnego skrętu.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa zalecamy przećwiczyć technikę przeciwskrętu.

Dobór mocy napędu:

Jaki typ napędu, pod względem mocy wybrać?

Napęd 800 Wat:  

  • użytkowanie na trasach lekkich i umiarkowanie ciężkich. Również w warunkach górskich, z rowerzystką o wadze do 75-80 kg napęd przekładniowy 800 Wat świetnie sobie poradzi, jednak może być konieczne zaangażowanie własnych sił do pokonywania wyjątkowo stromych podjazdów.  Jeśli więc masz wyjątkowo niską kondycję, lub po prostu nie masz ochoty na duży wysiłek w warunkach górskich, wybierz napęd 1350 Wat. Pamiętaj jednak, że w 90 % przypadków rowerów budowanych dla kobiet, napęd 800 Wat w zupełności wystarczy. 

Napęd 1350 Wat:

  • Dla rowerzystek o znacznej wadze własnej, oraz osób ceniących sobie pełny komfort „energetyczny”. Czyli, jeśli nawet rowerem bardzo obciążonym ( sakwy) będziesz musieć pokonać wiele stromych podjazdów, napęd przekładniowy poradzi sobie z takimi wyzwaniami praktycznie sam. 
rower elektryczny damski wyprawowy

Dobór napędów do jazdy w parach:

Napędy przekładniowe mają stosunek sprawności :

800 Wat przekładniowy zapewnia osiągi zbliżone do napędów stałych 1000-1500 Wat

1350 przekładniowy ma osiągi odpowiednie dla silników stałych 1500-2250 Wat.  Tym mocniejszym w pewnym stopniu ustępują pod względem dynamiki przyśpieszania.

Podsumowanie.

Jeśli rower elektryczny konwersyjny, ma być docelowo użytkowany „solo” przez kobiety rowerzystki, zdecydowanie polecamy najlżejszą konfigurację, czyli:

  • napęd przekładniowy 800 Wat
  • bateria bidonowa Polly DP-6 o pojemności 900 Wh

Do wspólnej jazdy, z drugim rowerem ( zakładamy że mężczyzną), wykorzystującym rower z napędem np stałym do 1500 Wat:

  • napęd 800 Wat przekładniowy
  • bateria do rozważenia 900 lub 1200 Wh przy nastawieniu na turystykę długodystansową.

Do wspólnej jazdy, z drugim rowerem ( zakładamy że mężczyzną), wykorzystującym rower z napędem np stałym o mocy powyżej 1500 Wat, zwłaszcza w trudnych warunkach terenowych ( górskich)

  • napęd 1350 Wat przekładniowy
  • bateria bidonowa zdecydowanie większa, czyli 1200 Wh w obudowie  Polly DP-9

Co w przypadku gdy, męska część teamu porusza się rowerem analogowym, a druga, zdecydowanie lepsza połówka przesiada się na „elektryka”. To bardzo częsty układ.  Z założenia ma wyrównać możliwości fizyczne.

W takim przypadku, zdecydowanie pozostańcie przy konfiguracji damskiego roweru:  800 Wat + mniejszy bidon ( 900 Wh).

Zanim jednak podejmiecie finalną decyzję co do konfiguracji napędu do damskiego roweru, weźcie pod uwagę:

  • jeśli męska część teamu ma się poruszać o „siłach własnych”,  a damska na rowerze z napędem choćby o mocy 800 Wat, to jakiejkolwiek równowadze sił nie będzie mowy… Dla roweru z takim napędem, utrzymanie ciągłej prędkości np 25km/h na dystansie  100km to absolutnie żaden wyczyn, a dla rowerzystki, żaden, lub prawie żaden wysiłek….i nie ma tu absolutnie żadnego znaczenia, pod jaką górę przyjdzie wspólnie podjechać. Oczywiście, napęd 800 Wat nie jest demonem mocy. W praktyce oznacza to jednak ograniczenia osiągów i tak zdecydowanie poza możliwościami rowerzysty „analogowego”. Prosty przykład: podjazd rzędu 15 %, napęd 800 Wat, na 5-tym trybie wspomagania, może nie rozwinie prędkości maksymalnej rzędu 45km/h, a rzeczywistą przy minimalnej pomocy pedałowaniem, rzędu 35km/h.. jak się to ma do możliwości rowerzysty ” analogowego, chyba nie musimy tłumaczyć…

Nie oznacza to że jazda w zespołach analogowo-elektrycznych jest trudna czy niekomfortowa z punktu widzenia wspólnej ” dobrej” zabawy.  Po prostu wyrównanie sił ma miejsce gdy mocny fizycznie  rowerzysta wkłada z swojej strony maksimum sił, a rowerzystka zelektryfikowana korzysta z trybów 1-2, ewentualnie 3, na wyjątkowo stromych podjazdach.

Dlaczego tak się o tym rozpisujemy?

Żebyście w planach rowerowych uwzględnili ewolucję, którą z pewnością wcześniej czy później przejdziecie. Jeśli jeden z członków teamu zmienia rower na elektryczny, to wcześniej czy później ( w praktyce bardzo szybko), drugi współuczestnik również przesiądzie się na rower elektryczny, a pokonywane wspólnie dystanse się podwoją.

Rowery typowo wyprawowe damskie.

Oczywiście, możliwości budowy rowerów elektrycznych dla kobiet nie kończą się na prostych konwersjach bidonowych z zasięgami 100-150km

Nasz domeną jest budowa rowerów typowo wyprawowych ultr-długodystansowych.

Zasięgi rzędu 300-450 km to już standard w rowerach budowanych customowo.

Sztandarowym modelem z tej dziedziny jest budowana przez nas CARPATIA.

Linkownia: