PRZYGOTOWANIE ROWERÓW
Jak wybrać serwis
Click Here
PRZYGOTOWANIE ROWERÓW
Czego nie lekceważyć...
Click Here
PRZYGOTOWANIE ROWERÓW
Jak wykonać przegląd samodzielnie.
Click Here
Previous
Next

Przygotowanie techniczne rowerów do długich wypraw.

Przygotowanie techniczne rowerów.

   Potraktujcie to bardzo poważnie.  Skrzypiący łańcuch, przeskakujące przerzutki, czy kiepsko działające hamulce, mogą nie tylko popsuć wam frajdę z rowerowego urlopu, ale w niektórych sytuacjach stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

   Oczywiście najlepiej jest kiedy sami potraficie przygotować swój rower do wyprawy, jednak Bądźmy szczerzy, nie każdy z was ma na to czas i odpowiednie umiejętności, o narzędziach nie wspominając.

  Jeśli nie macie możliwości powierzenia nam roweru w celu gruntownego przeglądu i przygotowania do długiej wyprawy, posłużcie się chociaż listą punktów naszego standardowego przeglądu.   

   Wybierając się z taką listą do serwisu który wybierzecie, przekażecie serwisantom wyraźną informacje czego oczekujecie, oraz  że posiadacie wiedzę jakie operacje powinien obejmować porządnie wykonany serwis.

..

..

Ptzygotowanie rowerów - wybieramy serwis.

  Oczywiście najlepszym wyborem są punkty usługowe, typowo serwisowe, a nie te, który serwis jest niewielkim dodatkiem do sklepu rowerowego, gdzie najczęściej serwisy realizują osoby bez odpowiedniego przygotowania praktycznego i wiedzy. Główną rolą nie złożenie roweru po wyjęciu z pudła transportowego, i ewentualnie wykonanie prostych przeglądów gwarancyjnych. Oczywiście nie generalizujemy tu standardów serwisów świadczonych przez duże sklepy rowerowe – znamy sklepy, które prowadzą serwisy na naprawdę wysokim poziomie. Problemem jednak jest, rozpoznanie „z zewnątrz”, jakim poziomem usługi będziecie mieli do czynienia w danym przypadku. Możecie oczywiście poprosić, żeby pozwolono wam zajrzeć do pomieszczenia warsztatowego serwisowego i porozmawiać z osobą która serwis waszego roweru będzie wykonywać. I to się sprawdza w praktyce. Bezpośrednia rozmowa z serwisantem Plus nasza lista operacji powinny zapewnić przygotowanie waszego roweru.
Na co powinniśmy zwracać uwagę?

Serwis

   Po pierwsze, czy serwisant jest to samą osobą,  która prowadzi sprzedaż, a serwisem zajmuje się dorywczo, czy jest to osoba kierująca się serwisem.
Po drugie, wyposażenie obejmuje warsztat. Do zmontowania roweru po transporcie czy wyregulowania przerzutek, Wystarczy kilka narzędzi. że wasztat jest świetnie wyposażony, możecie być pewni że realizuje on bardzo skomplikowane naprawy, a to oczywiście dobrze o tym punkcie świadczy.

Po trzecie, zerknijcie Jakie rowery są aktualnie serwisowane. Czy są to tylko popularne rowery najczęściej sprzedawane w sklepach, czy też na warsztacie, w trakcie prac nad nimi, są też bardziej rasowe sprzęty, jak rowery szosowe Gravele itp.

..

..

Rowery typowo wyprawowe.

    Na koniec tego rozdziału wspomnimy jeszcze o tym, że dla naszych klientów, A byli typowo wyprawowe, zapewniamy platformę informacyjno- techniczną, zawierającą filmy i inne materiały instruktażowe, pozwalające praktycznie każdemu użytkownikowi roweru wyprawowego, samodzielnie przygotować swój rower do wyprawy. Oferujemy również gotowe sety narzędzi, części zamiennych/ zapasowych. Ma to na celu zapewnienie komfortu obsługi technicznej roweru nie tylko w zakresie jego przygotowania i przeglądu, Ale co ważniejsze, również ma umożliwić samodzielne usuwanie doraźnych usterek już na trasach. 

Podsumowanie rozdziału SERWIS.

 Jeśli w waszym rowerze którym planujecie wybrać się na większą wyprawę występują jakieś niedomagania bezwzględnie jej usuncie.

  Może wam się wydawać że skoro jeździcie w tym rowerem na co dzień i nic złego się nie dzieje przykład niezbyt precyzyjnie działającą przerzutką, to jakoś tam planowaną trasę objedziecie.
To niestety tak nie działa…
Podczas wypraw rowerowych, gdy codziennie pokonuje cie bardzo długie dystanse, najczęściej znacznym obciążeniem roweru, niewielkie niedomaganie techniczne, może zmienić się w poważną usterkę, która uniemożliwi dalszą jazdę. Na przykład, nasz ulubiony przykład, nieprecyzyjnie działająca przerzutka, może sprawić że w sytuacji potrzeby nagłej zmiany przełożenia tylna przerzutka „nawinie” się na łańcuch, łamiąc przy tym hak do którego jest zamocowana. To samo dotyczy wielu kluczowych elementów roweru:

  • Oś suportu mechanizmu korbowego
  • osie pedałów
  • piasta koła przedniego
  • stan łańcucha napędowego
  • stan zacisków, przewodów hamulcowych, tarcz hamulcowych i klocków
  • stan ogumienia – stopień zużycia, ewentualne pęknięcia opon, stan dętek itd.
  • stan bębenka kasety
  • pewność wszystkich połączeń skręcanych.

I sporo innych…

..

Lista operacji serwisowych.

 Dla tych z Was, którzy czują się na siłach samodzielnie przygotować rower do długiej wyprawy, publikujemy listę  operacji serwisowych, które my wykonujemy w ramach takiego serwisu/przeglądu.

 Trzymanie się tej listy, pozwoli Wam uniknąć przegapienia kluczowych punktów w rowerze, których stan powinniście sprawdzić.

serwis rowerów elektrycznych

Przegląd przedwyprawowy.

 

Korekta naciągu szprych koła napędowego

Korekta centrowania koła napędowego

Kontrola szprych pod kątem zerwań / słabych gwintów.—koło napędowe.

Kontrola szprych pod kątem zerwań / słabych gwintów.—koło wolne.

Korekta naciągu szprych koła wolnego

Korekta centrowania koła wolnego

Kontrola i  ewentualna korekta symatrycznego położenia baterii w stosunku do ramy ( dotyczy rowerów z bateriami bidonowymi.

Kontrola i  ewentualna korekta dokręcenia szyny baterii—mocowanie do ramy ( dotyczy baterii bidowych).

Kontrola i  ewentualna korekta dokręcenia nakrętek osi koła.

Kontrola i  ewentualna korekta mocowania blokady koła.

Kontrola wiązek elektrycznych pod kątem ewentualnych uszodzeń mechanicznych—uszkodzenia, przetarcia itd izoalacji i oplotów zewnętrznych, oraz kontrola zamocowania wiązek do ramy/ konstrukcji roweru.

Kontrola działania wyświetlacza, manetki i przełącznika trybów.

Kontrola i  ewentualna korekta dokręcenia połączeń skręcanych mechanizmu korbowego.

Kontrola i  ewentualna korekta dokręcenia pedałów.

Kontrola i  ewentualna korekta dokręcenia połaczeń mostek—kierownica.

Kontrola ogumienia pod kątem zyżycia i ewentualnych uszkodzeń.

Kontrola i  ewentualna korekta dokręcenia śrub / mocowania stopki.

Wizualna kontrola ramy roweru pod kątem uszodzeń mechanicznych—pęknięcia itp.

Kontrola stanu zyżycia / rozciągnięcia łańcucha.

Kontrola stanu nasmarowania łańcucha ( smarowanie nie jest wliczone w cenę wykonania serwisu).

Kontola poprawności działania hamulców, stopnia zużycia okładzin hamulcowych / tarcz. ( Ewentualne regulacje, odpowietrzanie, wymiana klocków i innych komponentów nie są wliczone w cenę wykonania serwisu).

Kontola i ewenualna regulacja działania przerzutek.

Kontola stanu zyżycia przerzutki tylnej i kasety / wolnobiegu.

Kontola stanu zyżycia przedniej przerzytki, ewentualna regulacja.

Kontola stanu linek sterujących przerzutkami ( ewentualna wymiana nie jest wliczona w cenę serwisu, jeśli zajdzie potrzeba ich wymiany, płatna jest również regulacja działania przerzutki, ktorej linka zostanie wymieniona)

Kontola stanu linek hamulców, jeśli występują ( ewentualna wymiana nie jest wliczona w cenę serwisu).

Bateria:

Kontrola połączeń z instalacją:  stan wtyczek/gniazd itd.

Kontrola zbalansowania ogniw.

Kontrola poprawności ładowania.