KONWERSJE SKRZYNKOWE

uwaga: w związku z zmianą technologii wykonywania skrzynek z kompozytów na druk 3D, strona jest w przebudowie.

INFORMACJE OGÓLNE: 

Konwersje już dużo bardziej zaawansowane technologicznie od „bidonowych”, jednak nadal bez dużej ingerencji w konstrukcję roweru ( ewentualnie konieczność oprawienia w ramie kilku nitonakrętek w rozwiązaniach z niewidocznymi uchwytami skrzynki.

Konwersja ta oparta na specjalnie wykonanej skrzynce wykonanej w technologii druku 3D z bardzo wytrzymałych i trwałych materiałów klasy IMPACT. Olbrzymie doświadczenie w projektowaniu 3D pozwala nam uzyskać idealne dopasowanie skrzynek do ram rowerów.

  Sposób montażu skrzynki w ramie jest uzależniony od konstrukcji danej ramy, ale też indywidualnych  uzgodnień z klientem, tak by przyjęte rozwiązanie techniczne odpowiadało użytkownikowi pod względem  wizualnym.

MONTAŻ / DEMONTAŻ BATERII:

   W odróżnieniu  od konwersji „bidonowej”, wymiana czy wyjęcie  baterii z skrzynki jest już  bardziej skomplikowanym zabiegiem, i raczej nie jest zalecane  regularne demontowanie baterii w celu jej ładowania,  wymiany na zastępczą, czy zmniejszenia wagi roweru na czas transportu.
  Oczywiście  demontaż baterii z poziomu użytkownika  jest  możliwy, i praktykuje się to  np w celu przechowywania baterii w ciepłym pomieszczeniu w okresie zimy, jednak wymaga to ostrożności  i staranności zarówno  przy demontażu jaki i ponownym zamontowaniu baterii.

 

ROZWIĄZANIA TECHNICZNE:

  Jednak jeśli sposób  użytkowania  roweru wymusza konieczność  cyklicznego demontowania z niego baterii, możemy całość wykonać w systemie „skrzynka w skrzynce”.

 W takim rozwiązaniu, pakiet baterii jest zabudowany w własnej obudowie, na dodatek zawieszony w niej poprzez wibroizolatory tłumiące bardzo szkodliwe dla baterii  mikrodrgania.

   W większości przypadków, centralna skrzynka oprócz baterii mieści również pozostałe komponenty odpowiedzialne za funkcjonowanie napędu: sterownik  silnika, przetwornice zapewniające   napięcia  do zasilania oświetlenia  i innych dodatkowym urządzeń:  alarm, lokalizator GPS itd.

WODOSZCZELNOŚĆ :

   Skrzynka jest od wewnątrz  uszczelniana, tak by było możliwe bezpieczne  mycie całego  roweru na myjni samochodowej, oraz by był on odporny na wszelkie warunki pogodowe.    Prototypowe egzemplarze testowaliśmy nawet przez jeżdżenie w głębokiej wodzie ( brodami rzek na trasach). 

  W odróżnieniu od technologii kompozytowych, w przypadku skrzynek i innych obudów wykonywanych w technologii druku 3D, precyzja wykonania pozwala stosować idealnie dopasowane uszczelki ( również wykonywane jako drukowane z specjalnych materiałów gumowych.

EWENTUALNE ZMIANY:

   W przypadku potrzeby przeniesienia zestawu napędowego do innego roweru, skrzynka pasuje tylko na ten sam, konkretny model i wielkość ramy.
  Oczywiście  przeniesienia zestawu na inny model roweru jest możliwe, jednak wiąże się to z koniecznością  wykonania nowej skrzynki.

WYBÓR ROWERU BAZOWEGO:

Wielkość i pojemność baterii jest bezpośrednio zależna od wielkości ramy ( przedniego trójkąta).

   Wybierając model roweru bazowego, należy dokładnie przeanalizować czy akurat ten wytypowany będzie najlepszym rozwiązaniem. W wielu przypadkach drobne szczegóły techniczne mają decydujące znaczenie.  Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie z nami wyboru  roweru bazowego. Pozwala to uniknąć potencjalnego  rozczarowania finalnie zbudowanym e-bikiem, lub niepotrzebnych dodatkowych wydatków, np  na całkowitą wymianę osprzętu roweru z powodu konfliktu montażowego z komponentami napędu elektrycznego.

Zalety:

  • Brak ingerencji w konstrukcję roweru ( lub niewielka ingerencja, w przypadku wykonania montażu skrzynki bez widocznych elementów trzymających skrzynkę – w profilach ramy od wewnętrznej strony przedniego trójkąta są oprawiane dodatkowe nitonakrętki). 
  • duża przestrzeń pod montaż baterii – przekłada  się to na jej dużą pojemność.
  • Brak ograniczeń co do mocy i typu stosowanego silnika – duża i wydajna prądowo bateria pozwala tworzyć konfiguracje nawet z silnikami powyżej  3000Wat.
  • Pewne trzymanie baterii i sterownika ( jeśli jest zamontowany w skrzynce, a przeważnie tak jest).
  • Możliwość całkowitego zabezpieczenia baterii i innych kluczowych komponentów elektrycznych napędu przez wodą i ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Ładnie zaprojektowana i  starannie wykonana skrzynka może być ozdobą roweru. Nie sugerujcie się wyglądem skrzynek budowanych amatorsko z ograniczeniami wynikającymi z braku dostępu do dobrze wyposażonego zaplecza technicznego i umiejętności projektowania  3D.
  • Duża przestrzeń montażowa w skrzynce pozwala zamontować dodatkowe wyposażenie: przetwornice do zasilania urządzeń niskonapięciowych, lokalizator GPS, alarm itd.
  • Customowy wygląd sprawia że rowery po takiej konwersji są mniej atrakcyjnym łupem dla złodziei.

Wady:

  • „Ciężki” optycznie wygląd – dla zwolenników minimalistycznego designu, może to być wadą.
  • W przypadku konieczności przeniesienia zestawu napędowego do innego roweru,  prawdopodobieństwo, że skrzynka będzie pasować do nowego roweru bazowego jest znikoma, więc przeniesienie wiąże się z koniecznością wykonania nowej skrzynki.

Uwaga: Każdy budowany przez nas rower,  czy realizowaną konwersję,  wyposażamy w stacyjkę blokującą mocy i prędkość do określonych w przepisach dopuszczających użytkowanie rowerów elektrycznych na drogach publicznych.  Zabezpiecza to przed przypadkowym eksploatowaniem roweru w sposób niezgodny z przepisami. 

Do odblokowania trybów dedykowanych do jazdy terenowej poza drogami publicznymi, konieczne jest w takim przypadku odblokowanie stacyjki kluczykiem.

  Każdy użytkownik na własną odpowiedzialność podejmuje decyzję od odblokowaniu pełnych parametrów technicznych.

UWAGA: Cenniki aktualne od 1 do 31 maja 2022.
W związku z ciągłym wzrostem cen komponentów, ceny aktualizujemy co miesiąc.

Cennik:   Konwersje skrzynkowe uproszczone  – korpus skrzynki 0 wymiarach do 470/470, bez wcięć bocznych, z płaskimi pokrywami bocznymi skrzynki wykonanymi z płyt z lamianatu epoxydowo – szklanego 3mm, bateria klasyczna ( w rękawie termokurczliwym).

Konwersja z silnikami 1500 Wat stałe ( przekładniowe  + 250 zł)

Stałe: 4 warianty uzwojenia.

W przypadku wykonywania konwersji na bazie roweru, którego nie mamy w bazie projektów 3D –  dopłata 150 zł za opracowanie indywidualnego projektu.

W bazie gotowych opracowań posiadamy projekty skrzynek do wszystkich rozmiarów Kross Hexagon, Ghost Kato, oraz kilku innych modeli.

Uwaga: cennik nie uwzględnia kosztów lakierowania skrzynek – zalecane ze względu na dodatkową ochronę przed UV.

Konwersje rowerów typu Hardtail . Silnik stały 1500 W i 3000W

Cennik:   Konwersje skrzynkowe PEŁNE  – korpus skrzynki 0 dowolnych wymiarach , bez wcięć bocznych, z  pokrywami bocznymi skrzynki drukowanymi 3D , bateria w klasycznej otulinie termokurczliwej.

Konwersja z silnikami 1500 Wat stałe ( przekładniowe  + 250 zł)

Stałe: 4 warianty uzwojenia.

W przypadku wykonywania konwersji na bazie roweru, którego nie mamy w bazie projektów 3D –  dopłata 250 zł za opracowanie indywidualnego projektu.

W bazie gotowych opracowań posiadamy projekty skrzynek do wszystkich rozmiarów Kross Hexagon, Ghost Kato, oraz kilku innych modeli.

Uwaga: cennik nie uwzględnia kosztów lakierowania skrzynek – zalecane ze względu na dodatkową ochronę przed UV.

Konwersje rowerów typu Hardtail . Silnik stały 1500 W i 3000W

Cennik:   Konwersje skrzynkowe PEŁNE  – korpus skrzynki 0 dowolnych wymiarach , bez wcięć bocznych, z  pokrywami bocznymi skrzynki drukowanymi 3D , bateria w własnej obudowie drukowanej.

Konwersja z silnikami 1500 Wat stałe ( przekładniowe  + 250 zł)

Stałe: 4 warianty uzwojenia.

W przypadku wykonywania konwersji na bazie roweru, którego nie mamy w bazie projektów 3D –  dopłata 350 zł za opracowanie indywidualnego projektu.

Uwaga: cennik nie uwzględnia kosztów lakierowania skrzynek – zalecane ze względu na dodatkową ochronę przed UV.

 

Konwersje rowerów typu Hardtail . Silnik stały 1500 W

Konwersja skrzynkowa 350/800 W. Giant Trance 1

Przykład bardzo wyjątkowej konwersji roweru z pełnym zawieszeniem.  Użytkownikowi zależało na małej masie całkowitej roweru, zastosowaliśmy więc niewielki silnik przekładniowy.  Instalacja oczywiście o napięciu 48 vol.  Rower cechuje się świetną dynamiką oraz zdolnością do jazdy w górzystym terenie – podczas testów jeździliśmy nim na torze downhil`owym „pod prąd”, czyli pod górę – doskonale sobie radził nawet z sterowaniem samą manetką.

Konwersja skrzynkowa 1500 W Przekładniowa. INDIANA - e-bike turystyczny.

Piękna konwersja podszyta sentymentem…   Kolejny zabytkowy rower ( około 30 lat) otrzymał szansę na nowe życie.  Napędzany ekonomicznym i stosunkowo lekkim silnikiem przekładniowym Mxus XF19.  Zasięg około 200km na trybach 1-2. Przy wykorzystaniu pełnej mocy około 120km. Prędkość maksymalna w trybie „off-road” około 50km/h, choć szczęśliwy użytkownik twierdzi że na krótkich dystnasach udaje mu się osiągać prędkości nawet bliskie 60km/h. Rama jak przystało na szlachetny produkt sprzed wielu lat – stalowa. W procesie konwersji na elektryczny Indiana otrzymała całkowicie nowe hamulce ( z tyłu hydrauliczna „Magura” o szokującej wręcz skuteczności i absolutnej precyzji dozowania siły, z przodu klasyczny hamulec hydrauliczny). Przednie koło całkowicie nowe, tak samo cały napęd ( mechanizm korbowy jednoblatowy, kaseta 8 itd).  Oczywiście jak przystało na porządnego turystycznego e-bika, nie mogło zabraknąć profesjonalnego oświetlenia SolarStorm X3.  Całkowicie nowa jest oczywiście też turystyczna kierownica, mostek oraz cały osprzęt na kierownicy…tak…z oryginału pozostała tylko rama i dusza…

Konwersja skrzynkowa prosta. Silnik 1500 W Stały . Kross Hexagon 5.0.

E-bike przeznaczony do pracy ( delivery). Bardzo małe gabaryty ramy ( XS) wymusiły sporo rozwiązań nie stosowanych powszechnie w takich konwersjach: sterownik w specjalnej obudowie pod bagażnikiem, bateria z dodatkową sekcją umieszczoną „na płasko” na pakiecie głównym itp.  Prędkość maxymalna około 50km/h, zasięg użytkowy około 200km.