CUSTOMOWE SKRZYNKI BATERII
Zdalne wymiarowanie.
CUSTOMOWE SKRZYNKI BATERII
Przygotowanie szablonu światła ramy.
CUSTOMOWE SKRZYNKI BATERII
Weryfikacja dopasowania.
Previous
Next

Zdalne wymiarowanie ram przed wykonanie skrzynek baterii.

  Wspólnie z Wami wchodzimy w nowy sezon customowej budowy rowerów. 

   Jak co roku, późną jesienią rozpoczyna się realizacja nowych, coraz ciekawszych projektów.

Część z nich my dla Was wykonujemy od początku do końca,  inne, pomagamy Wam zrealizować samodzielnie, dostarczają skrzynki baterii, baterie, czy całe zestawy do samodzielnego wykonania konwersji.

 W tym artykule, krok po kroku poprowadzimy Was przez Cały proces wymiarowania ramy, wykonanie szablonu itd. 

  Cały proces mamy „przećwiczony” niezliczoną ilość razy – ryzyko że popełnimy jakikolwiek błąd, mogący skutkować kiepskim dopasowaniem obudów do ramy, lub wystąpienia kolizji technicznej, praktycznie jest ZEROWY.

Nasz pół-customowy model FAT`a w wersji „plażowej”. W sezonie 2023 będziemy je budować w niewielkich seriach, nadal zachowując znaczną indywidualiację  każdego egzemplarza.

1. Sprawdźmy czy mamy projekt Twojego roweru..

 Zanim zabierzemy się za jakiekolwiek wymiarowanie, podaj nam po prostu podstawe dane, może się okazać że posiadamy już w naszej bazie projekt do Twojego roweru, i nie będą potrzebne jakiekolwiek dodatkowe prace projektowe i będziemy mogli praktycznie od ręki wykonać skrzynkę dla Ciebie.

„Gotowców” ciągle przybywa, szacujemy że do końca roku 2022 zgromadzimy około 50 gotowych projektów, lub przynajmniej wstępnie opracowanych konturów skrzynek.

Niezbędne dane:

  1. Marka / model roweru.
  2. Rozmiar
  3.  Rok produkcji.

2. Nie mamy, więc wymiarujemy.

Omawiamy wariant z wymiarowaniem, alternatywny - wykonanie precyzyjnego szablonu przedstawimy dalej.

 Na potrzeby dalszej „dyskusji”, przyjmujemy że nie posiadamy jeszcze właściwego projektu.

Co dalej:

Poprosimy o zdjęcie wykonane bez perspektyw, czyli z osią obiektywy idealnie pod kątem prostym do płaszczyzny jaką tworzy rama roweru.

Oczywiście nie musicie w tym celu rozbierać roweru do gołej ramy…

 Jeszcze się nie ruszajcie do działania ! Przed wykonaniem zdjęć, na ramę trzeba nanieść znaczniki rozmiarów !

 

Ważne zasady:

LUSTRZANKI.

  • jeśli masz lustrzankę, zdecydowanie z niej skorzystaj. Bez względu jak dobry masz aparat w telefonie, tylko lustrzanka zapewnia minimum zniekształceń kształtu.
  • najlepszy obiektyw w tym przypadku to 50-100 mm, więc jeśli Twój aparat jest wyposażony w obiekty typu ZOOM, zdecydowanie oddal się od roweru na maksymalną odległość, na jaką pozwoli wielkość pomieszczenia. Możesz oczywiście też takie zdjęcia wykonać w terenie. W warunkach warsztatowych wykorzystujemy do tego celu obiektyw 100mm.
  • Nie zoomuj na siłę kadru, próbując wypełnić rowerem cały kadr. Wbrew pozorom nic to nie daje – nawet najlepszy obiektyw może zniekształcać obraz blisko krawędzi kadru. Jeśli rower będzie wypełniał (np na długość kadru) 3/4 obrazu, będzie ok. W przypadku zdjęci wykonywanych telefonami, zjawisko zniekształceń na brzegach kadru jest oczywiście wieksze.
  • Zasada wykonywania zdjęć do optometrii jest uniwersalna, bez względu czym fotografujecie. Zawsze obiekty celuje w środek roweru, jeśli rower stoi prosto ( a na stopce nie stoi, więc trzeba go o coś oprzeć), obiektyw powinien być na wysokości środka ramy.

Powyżej – przykład zdjęcia do optometrii uproszczonej wykonanego lustrzanką Sony, obiektyw stały 50mm.

To samo wymiarowanie wykonane na bazie zdjęcia z telefonu. Zaznaczone obszary w których nie należy kadrować kluczowej – wymiarowanej części ramy. W tych miejscach, po obu stronach kadru, aparat w telefonie znacznie deformuje obraz, sztucznie go rozciągając do formatu panoramicznego.

Ważne zasady:

TELEFONY

  • większość zasad jest identyczna jak przy wykonywaniu zdjęć lustrzanką, pamiętaj tylko by nie wykonywać zdjęć z zbyt bliskiej odległości,  tak by centralna część ramy nie była w kadrze, w polach bocznych, obejmujących  około 20%  szerokości kadru.

Oczywiście takie wymiarowanie nie jest jeszcze wystarczające do zaprojektowania skrzynki na gotowo, pozwoli nam jednak:

  • zaprojektować przybliżony kontur ramy.
  • na jego podstawie wykonać próbny przekrój korpusu skrzynki.
  • zaprojektować wstępnie układ baterii, czyli ocenić stosunkowo dokładnie, jakiej wielkości pakiet w danej ramie można zamontować. Na tym etapie przekonamy się również, czy np. w skrzynce zmieści się wyposażenie elektroniczne, czy może zajdzie konieczność jego zamontowania w inny sposób.

 Oczywiście cała „filozofia” z przygotowywaniem zdjęć, robieniem szablonu itd, jest zupełnie niepotrzebna w przypadku, gdy zdecydujecie się wysłać do nas rower lub samą ramę.  Koszty wysyłki roweru w obie strony to około 250 zł, a samej ramy około 150 zł.   

 Czas jaki rower musi u nas  spędzić, to około tygodnia. W tym czasie wykonujemy skrzynkę na gotowo, na życzenie możemy ją nawet zamontować w ramie, tak by już były wykonane wszystkie konieczne otwory itp. 

 Po tym czasie możemy odesłać rower, i zająć się np pracami lakierniczymi przy lakierowaniu skrzynki.  

 Jeśli jednak rozstanie się z rowerem choćby na tydzień jest dla Was nie do przyjęcia, lub nie macie ochoty poświęcać swojego czasu na organizację pakowania, ruszamy dalej z instrukcją zdalnego wykonania wymiarowania.

3. Wstępny projekt.

Teraz czas na prace projektowe po naszej stronie. 

 Kreślimy kontury w formie linii 2D, a następnie na ich podstawie obrys korpusu skrzynki.

  Już na tym etapie projektujemy również układ koszy, i umieszczamy w przestrzeni skrzynki wyposażenie elektroniczne.

 Często powstaje kilka wariantów. Wyboru finalnego rozwiązania dokonujemy wspólnie z klientem.

Przykład doboru rozwiazania: wariant  z pakietem 13S9P – sterownik w dodatkowej obudowie na górnej  rurze ramy.

Wariant z mniejszym pakietem ( 13S8P) – sterownik 17A umieszczony w skrzynce głównej.

 Jednak opracowany kontur korpusu skrzynki jeszcze musi zostać poddany weryfikacji dopasowania do ramy, więc założenia co do rozmieszczenia pakietu i wyposażenia elektronicznego mogą ulec zmianie. Zwłaszcza ma to miejsce, jeśli już na tym etapie w skrzynce jest bardzo ciasno…

  Opracowanie projektu skrzynki baterii do rowerów typu full suspension wymaga jeszcze uwzględnienia geometrii ruchu zawieszenia, ale o tym w następnym kroku.

Full Suspension - uzwględnienie geometrii ruchu zawieszenia.

W rowerach full suspension zawieszenia możemy podzielić na dwa główne typy pod względem ewentualnej kolizji technicznej z elementami zabudowy:

  • Elementy ruchome podczas obciążanie wchodzą głębiej w światło ramy, zmniejszając jej rzeczywistą – użytkową przestrzeń.
  • Elementy ruchome podczas ruchu zbliżają się do skrajnych profili ramy, czyli zawieszenie „układając” się pod obciążeniem, zwiększa przestrzeń w świetle ramy.

Reprezentatywny przykład konstrukcji zawieszenia, które pod obciążeniem przemieszcza się w kierunku środka ramy, a tym samym wymusza zredukowanie wymiarów korpusu skrzynki.

Obrys korpusu skrzynki uwzględniający geometrię ruchu wahaczy.   W przypadku tego typu zawieszenia, najlepiej jest wykonać zdjęcie z spuszczonym powietrzem z amortyzatora i z zawieszeniem ugiętym do maksymalnej wartości.

Drugiego typu zawieszeń nie będziemy osobno omawiać, jest przedstawione na zdjęciach  na początku artykułu. Widać na nich wyraźnie, że pod obciążeniem elementy zawieszenia nie będą „wchodzić” w światło ramy.

Bez problemu sami rozpoznacie, jak pracuje zawieszenie w Waszym rowerze.

4.Pierwsza przymiarka.

Kolejnym krokiem jest wykonanie przez nas próbnego przekroju skrzynki.  Mając do dyspozycji ramę dostarczoną do nas, operacja weryfikacji dopasowania jest oczywiście bardzo prosta.

  Przy realizacji zdalnej, po prostu wysyłamy do klienta przygotowany testowy element.

Widoczne na zdjęciu przekątne usztywniania oczywiście  nie są elementem konstrukcyjnym korpusu skrzynki, mają jedynie zadanie usztywnić kontur testowy na czas przymiarek.

 Wzornik ( testowy przekrój) ma już właściwą, docelową grubość ścianki, więc jeśli będziesz samodzielnie budował baterię, możesz też na jego podstawie przygotować szablon montażu koszy.

Oznaczenie miejsc wymagających skorygowania kształtu konturu skrzynki.

Po przymiarce wykonanej przez klienta, wprowadzamy poprawki. 

Przeważnie nie są one duże, najczęściej są to korekty polegające na przesunięciu przebiegu linii o 2-3mm.

  Wystarczy przesłać nam kilka zdjęć zbliżeń miejsc w których kształt wymaga korekty, oraz jedno zdjęcie całego elementu umieszczonego w ramie.  Dobrą praktyką jest też naniesienie na wzornik opisów w formie np. ” +3mm”; ” – 2mm”.  Razem z szablonem możemy przesłać szczelinomierz ułatwiający oszacowanie wartości korekt w poszczególnych miejscach.

 Opis całej operacji brzmi jakby to była bardzo skomplikowana operacja inżynieryjna, ale zdecydowanie tak nie jest.

Do skutku....

Niestety, operacja wykonania przez nas przekroju testowego musi być powtórzona po wprowadzeniu korekt ( choć zdarzają się przypadki że pierwszy „test” pasuje idealnie).

  Po wprowadzeniu korekt, drukujemy drugi „test” i ponownie wysyłamy klientowi do przymiarki.

 Oczywiście wydłuża to całkowity czas przygotowania projektu, i generuje ” po drodze” jakieś dodatkowe, niewielkie koszty.

5. Przekazanie danych do wykonania korekt.

Nie ma znaczenia w jaki sposób zobrazujecie konieczne korekty kształtu szablonu. My to też robimy na wiele sposobów.

Ważne!  Na tym etapie musimy zweryfikować nie tylko ogólne dopasowanie konturu do kształtu ramy, MUSIMY TEŻ SPRAWDZIĆ, czy między ramą a konturem jest właściwy luz montażowy – 2-3mm.

Jeśli kontur wymaga powiększenia, może to np. „pokazać” w ten sposób.

Jeśli większego „wcięcia” na łukach wewnętrznych, ten sposób jest bardzo wygodny.

W ten sam sposób  można oznaczyć długie krawędzie wymagające przesunięcia.

Po prostu „wszyskie chwyty” dozwolone. Ważne żebyśmy wspólnie dopracowali kształt konturu skrzynki.

6. Wariant z samodzielnym wykonaniem szablonu

Omówmy teraz inny wariant, przy którym zakładamy że potrafisz się posługiwać nożyczkami / taśmą klejącą / pisakiem / miarką.

Samodzielne przygotowanie szablonu.

Gotowy szablon możesz nam przekazać na dwa sposoby:

  • fizyczne wysłanie pocztą tradycyjną. W tym przypadku szablon może być wykonany z dowolnego sztywnego papieru, np sklejone kartki z bloku technicznego.
  • Wykonanie skanów szablonu i przesłanie na nasz @. Jednak w tym przypadku żeby było możliwe wyskalowanie kontrolne w programie 3D, szablon powinien być wykonany z tzw. papieru milimetrowego.

 

Informacja dla osób które nigdy nie miały do czynienia z kreśleniem technicznym: papier milimetrowy posiada nadruk z kratkami o wymiarach milimetr/milimetr. Jego nazwa nie wywodzi się więc od grubości kartek, a od nadruku. Dla większości z Was to oczywiste, wolimy jednak doprecozować.

Zestaw – „zrób to sam”, jest do kupienia w każdym sklepie papierniczym za około 30 zł.

Skupimy się na wariancie z wykonaniem szablonu w wersji do skanowania.

 Oczywiście dla skanowania jest potrzebny skaner, więc jeśli go nie posiadasz, ani nie masz możliwości skorzystania z niego na zasadach grzecznościowych, od razu przejdź do wariantu z szablonem do wysyłki tradycyjnej. Żadne fotografowanie szablonu nie wchodzi w grę.

 Szablon w wersji do wysyłki pocztą wykonuje się identycznie, jedynie z pominięciem nałożenia/ naklejenia papieru milimetrowego.

Projektowanie innych obudów - np. podstaw pod obudowy sterowników.

 Jeśli zamierzasz zrealizować projekt o rozbudowanym charakterze, prawdopodobnie będą potrzebne jeszcze inne szablony.

 instruktaż, jak przygotować szablony przekrojów profili ramy.