WYMIAROWANIE PROFILI RAM
Szablony przekrojów
WYMIAROWANIE PROFILI RAM
Zdalne projektowanie.
WYMIAROWANIE PROFILI RAM
Obudowy sterowników.
Previous
Next

Wykonywanie szablonu przekroju profili ramy.

Przygotowanie projektu obudowy sterownika

Wykonanie szablonów przekrojów ram:

Wielokrotnie przy konwersjach rowerów typu full-suspension, zachodzi konieczność wykonanie dodatkowych obudów, np sterowników, lokalizatorów / alarmów. W skrajnym przypadku obudowy dodatkowych baterii.

 

W takim przypadku, oprócz przekazania na imformacji niezbędnych do zaprojektowanie korpusów skrzynek baterri, musimy jeszcze wspólnie poświęcić trochę czasu, na zdalne zwymiarowanie przekrojów ram.

Przykład bardzo rozbudowanego projektu zabudowy skrzynki baterii + obudowy sterownika, z wykorzystaniem modułów łączących.

1. Co potrzebujecie.

 Przygotujcie sobie:

  • linijkę
  • jakiś twardy papier, najlepiej w ciemnym kolorze ( żeby był widoczny w scanerze, lub dowolny,  jeśli nie posiadasz scanera.
  • norzyczki.
  • jakiś pisak/długopis

Jako „pacjenta” wybieramy Rockridera z seii 900.

Bardzo typowy w full suspension  kształt profili ramy. 

  1. Zacznijcie od zaznaczenia na profilu ramy punktów: początkowego i końcowego, przejścia profili przez obudowę – w tym przypadku jest to podstawa obudowy sterownika.

Jako materiał pomocniczy otrzymasz od nas rysunek z wymiarami, które pomogą oznaczyć punkt.

Jakaś szalona dokładność położenia punktów skrajnych nie jest istotna – kilka milimetrów nie robi różnicy. Przekrój profilów ramy nie zmienia się w sposób gwałtowny.

2. Wycinamy szablon.

Sztywny papier, może być potrzebne kilka takich formatek 🙂  Jeśli robisz to po raz pierwszych, możesz zużyć sporo formatek, zanim uda Cię uzyskać sensownie dopasowany kształt.

ZŁÓŻ FORMATKĘ PAPIERU NA POŁ. Wyznaczysz w ten sposób oś symetrii.

Wymiar formatki – wystarczy że jest 2-3 krotnie szerszy od profilu ram, i tyle samo wyższy. Najczęściej po prostu kartkę papieru dzielimy na 4-ry części.

Zmierz szerokość profilu w oznaczonych punktach. W tym przypadku jest to  około 43 mm.

Połowę tego wymiaru zaznacz w formie kreski równoległej do złożonej krawędzi formatki papieru

Teraz przyłóż formatkę do ramy, i po prostu ” na oko” narysuj przybliżony przekrój ramy.  Nie „napinaj” się – za pierwszym razem i tak nie trafisz w właściwy kształt, będzie potrzebnych kilka/kilkanaście poprawek.

Kształt oczywiście wycinamy mając formatkę papieru złożoną na pół.  Dzięki temu „walczymy” tylko z dopasowaniem jednej strony kształtu, druga powstaje „przy okazji”.

3. Przymiarki...przymiarki...

Najpierw skoryguj całkowitą szerokość wcięcia, bez przykładania większej uwagi do kształty zaokrąglonej powierzchni górnej.

Dopasowanie na szerokość powinno być ” na zero” czyli bez zauważalnego luzu, lub z minimalnym luzem, np 1mm.

Gdy szerokość wcięcia pasuje, możemy dopasować górny obrys docinając kształt w miejscy zaokrąglenia. Ważne jest to, by przy kolejnych docięciach pogłębiać wcięcia tylko na wysokość, bez poszerzenia.

Po kilku docięciach uzyskacie względnie dopasowany kształt. Lepiej gdy są szczeliny, niż kształtka miałaby być  naciągnięta na siłę…

Nie twórz jednak jakiś luzów  „na zapas” ! My to zrobimy podczas projektowania.

Po rozłożeniu, otrzymujemy praktycznie gotowy szablon kształtu, jednak jeszcze musicie zweryfikować wysokość wycięcia w pionie.

Potrzebna jest linijka, lub cokolwiek innego, co po przyłożeniu do przeciwnej strony profilu ( w przypadku górnego profilu ramy, jest to oczywiście jego wewnętrzna powierzchnia.

Na powyższym zdjęciu wyraźnie widać że szablon jest za wysoki.

Przytnijcie / skróćcie go tak, by wystawał poniżj dolnej krawędzi profilu o około 2-3mm.

4. Przekazanie szablonu.

Jeśli masz scaner, zabawa z przygotowaniem szablonów jest praktycznie zakończona.

Pamiętaj jednak by:

  • Scan do jpg.! Nie pdf.
  • „Nie grzeb” w pliku – nie przycinaj, nie zmieniaj wielkości / proporcji itd. Plik w takim przypadku utraciłby naturalne skalowanie.

Po prostu wyślij go do nas na @.

Jęśli papier, z którego przygotowałeś szablony jest w innym kolorze niż białym, jest ok.

Jeśli masz tylko biały, po prostu połóż na niego cokolwiek kolorowego ( np. kolorowa strona gazety). Dzięki temu szablon „nie zniknie” na białym tle ( pokrywa scanera).

Jeśli nie masz  scanera – żaden dramat. Przyłóż do dolnej krawędzi linijkę. Zadbaj by zdjęcie było ostre ( podziałka na linijce musi być bardzo wyraźna). Fotografuj idealnie „na wprost”, zdjęcie wykonane z perspektywy spowodowałoby deformację kształtu.

Nie musisz znaczyć żadnych dodatkowych wymiarów na szablonie,  a już na pewno nie próbuj wymiarować promieni zaokrągleń… do niczego nie będą potrzebne.

Zdjęcie wyślij do nas. W razie wątpliwości co do poprawności wykonania zdjęcia, poprosimy o jego ponowne wykonanie.  

5. Przeniesienie kształtu do oprogramowania CAD.

Teraz pora na naszą część prac.

Zdjęcie / scan jest skalowany.

Dokładność scalowania jest naprawdę wysoka. Nie ma tu mowy o jakichkolwiek wartościach szaczunkowych/przybliżonych.

Na tym etapie korygujemy ewentualne błędy kształtu spowodowane np. lekko-perspektywicznym zdjęciu, czy zakrzywieniom spowodowanym przez obiektyw. 

Tak uzyskane kontury kształtu są przenoszone do innego programu gdzie na ich podstawie projektujemy wycięcia w obudowach.

Oczywiście na tym etapie uwzględniane są odpowiednie luzy montażowe, poprawki na ewentualne niedokładności przy wykonaniu szablonu itd. 

6. Dopasowanie.

Pewnie martwicie się, czy tak zaprojektowane elementy obudów będą do siebie pasowały…

Będą 🙂

Oczywiście spasowanie nie jest ” na wcisk”. Zachowanie luzu jest konieczne choćby z powodu ochrony ramy przed wycieraniem jej powierzchni drobinami piasku, jakie mogą się dostać pod obudowy.