Przygotowując projekt na podstawie ram, które są do nas dostarczane, posługujemy się innymi metodami, niż opisane w poniższym poradniku,.
W warunkach domowych nie jesteście w stanie zebrać danych geometrycznych ramy bez odpowiedniego wyposażenia, więc tylko tak dla ogólnej informacji – my posługujemy się technikami optometrii. Wy wykonacie fizyczne szablony z sztywnego papieru, przeniesiecie tak uzyskany kształt na tzw. papier milimetrowy ( czyli z podziałką milimetrową), i wystarczy że prześlecie do nas scany tak przygotowanego szablonu, lub w razie braku dostępu do scanera, po prostu wyślecie do nas szablony.
Zaczynamy.
Przykładowy korpys główny skrzynki zaprojektowanej w technice półkorpusowej – GIANT TRANCE.
Wstępne zdjęcie optometryczne do skalowania ramy.
Rozpocznijmy od zdjęcia. Kluczowe jest, by było pozbawione bocznej perspektyw, czyli wykonajcie je z obiektywem na wprost mniej/więcej środka ramy.
Do samego projektu 3D pod względem uzyskania dobrze dopasowanego do ramy konturu korpusu nie jest nam potrzebne, ale pomaga właściwie rozplanować geometrię ozdobnych przetłoczeń na bocznych pokrywach, tak by finalnie dobrze współgrały z ogólnym designem roweru.
Koniecznie przy rowerze umieśćcie jakąś miarkę ( przyłożoną do powierzchni ramy). Może to być jakakolwiek miara rozwijana, a nawet większa linijka, byle aparat, którym będziecie wykonywać zdjęcie, złapał ostrość na skalę na miarce. Pozwoli nam to właściwie wyskalować zdjęcie w programie 3D.
My do tego celu wykorzystujemy specjalny obiektyw i lustrzankę. Obiektyw musi mieć idealną charakterystykę optyczną, ale wy wystarczy że wykonacie zdjęcia nawet telefonem.
Przy metodach optometrycznych, kontur ramy zaprojektowany na podstawie wyskalowanych zdjęć, pasuje do ramy z dokładnością rzędu 0.1mm. Jeśli nie dostarczacie do nas ramy, dokładność uzyskamy dzięki starannie wykonanym szablonom.
Bez wizyty w sklepie papierniczym raczej się nie obejdzie, choć może część z Was ma w domy niezbędne materiały.
Jeśli nie posiadacie scanera – nie ma dramatu, po prostu wyślecie szablony do nas w kopercie.
Sumaryczny koszt inwestycji na tym etapie to około 30 zł, zakładając że wszystkie materiały będziecie musieli nabyć.
..
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
..
…
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
..
…
Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości „Twój StartUP”
ul. Żurawia 6/12 lok 766, 00-503 Warszawa
NIP: 5213641211, REGON: 146433467, KRS: 0000442857
Na dwóch kółkach możesz dotrzeć dalej niż sięga Twój wzrok…z nawet dalej niż sięgają Twoje myśli…z nami, dotrzesz jeszcze dalej…